Ladataan Tapahtumat

Nainen, jolle puu puhui

1.07 | 18:00 - 19:00.

Nainen, jolle puu puhui -elokuva on mukana Puumalan kesässä Puumalan kulttuuritoimen tarjoamana Kino Saimaassa (yhtenäiskoulun auditorio) 1.7.2026 klo 18. Elokuvateatterissa on tuolloin ilmaisnäytös lyhytdokumentista ja näytöksen jälkeen keskustelu erityisistä metsä-ja puukokemuksista.

Elokuva esitetään Leo Löppösen Norppa-näyttelyn avajaispäivänä 1.7.2026 Anne Välinoron juontamana esityksenä. Elokuvaa on kuvattu myös Puumalassa, mm. Rakokivillä ja Leo Löppösen ateljeessa. Löppönen on itse yksi elokuvan henkilöistä.

 

Nainen, jolle puu puhui

Anne Välinoron lyhytdokumentti (2024, 37min.) kertoo eteläsavolaisesta metsurista ja metsänhoitajasta, josta tulikin puiden kanssa jutteleva metsäkellijä, kouluttaja ja metsän puolustaja.

Mirja Nylander. 67 v., on auttanut tuhansia ihmisiä puuhengitys-kursseillaan ja elää metsämystikon tavoin.

Mirja viihtyi vauvana pärekorissa kuusen alla, lapsena puissa kiipeillen. Metsästä löytyi turva ja myöhemmin ammatti. Aikuisen Mirjan polku kasvoi vaikeuksissa umpeen ja yhteys metsään katosi. Suuntavaiston ja elämänhalun palautti yksi puu, Muonion Pakasaivon petäjä. Pakasaivo on jyrkkäreunainen rotkojärvi ja yksi Lapin saivojärvistä, joiden alla on uskottu olevan Saivo, kuolleiden asuinpaikka.

”Ihminen haluaa löytää puusta elävän hahmon.
Toinen halaa ja kolmas veistää sen esiin.
Jollekin metsä on kuutioita ja kassavirtaa.
Ilman metsää ja sen tuottamaa happea emme voi elää.
Metsä puolestaan pärjää hyvin ilman meitä.”

Anne Välinoro

Elokuvaa on kuvattu Savonlinnassa, Puumalassa, Punkaharjulla, Orivedellä, Pyynikillä, Suomussalmella, Kerimäen maailman suurimmassa puukirkossa ja lukuisissa metsissä eri puolilla Suomea.


Paluu