Ladataan Tapahtumat
  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Kesäillan konsertti: Veikko Ahvenainen & Carina Nordlund

12.07 | 19:00 - 21:00.

VEIKKO AHVENAISEN KESÄKIERTUE PUUMALASSA

konsertissa Puumalan koulukeskuksen auditoriossa lauantaina 12.7.2025 klo 19.00.

Konsertissa esiintyy hänen ruotsalainen puolisonsa harmonikkataituri ja pianisti Carina Nordlund. Tulossa on kesän huippukonsertti!

Veikko Ahvenaisen harvinaisen pitkä ura on myös kansainvälisesti arvioituna ainutlaatuinen. Hänen ensimmäinen soolokonsertti oli vuonna 1948 Kuopion kaupungintalossa. Tänään 77 vuotta myöhemmin takana on lähes 5000 konserttia eri puolilla maailmaa. Veikon levytysura alkoi vuonna 1955 ja hänen levytystuotantonsa käsittää yhteensä 1088 levytystä. Mestari on edelleenkin huippukunnossa ja kiertueet jatkuvat Carinan kanssa iloisissa merkeissä. Harmonikansoiton lisäksi hän on ehtinyt pinkaista myös 31 täyspitkää maratonia, joista 12 on juostu New Yorkissa.
Tulevassa konsertissa kuullaan Veikon juontama ohjelma sisältäen tuttuja kesänklassikoita ja muita. Tervetuloa kuulemaan Veikon ja Carinan huippu ohjelmaa. He ovat soittaneet yhdessä jo 24 vuotta ja kesällä juhlitaan 20v.hääpäivää.

Väliajalla voi tutustua Veikon ja Carinan laajaan levytys kokoelmaan. Viimeisin uutuus on 3CD-albumi Veikon 95 v juhlaa levy. Konsertissa on saatavana myös Veikon itsensä kirjoittama suosittu elämäkerta Hanurini muistoja.

Liput konserttiin 15€ ovelta.

Lämpimästi tervetuloa!


Kuva:
Veikko Ahvenainen ja Carina Nordlund


Paluu